Aya

istabl.
1953
HT logo
 
 
 
               
 

Siyasi Tahliller
Konu
İndir

Soru:

Burada ikna edici bir cevap bulamadığım bir soru var: Trump, Clinton’a karşı nasıl büyük bir farkla bir zafer elde edebildi? Hâlbuki bilindiği üzere 08 Kasım 2016 seçimleri öncesinde yapılan kamuoyu yoklamalarında Clinton çok büyük bir farkla Trump’ın önünde gözüküyordu. Ayrıca seçim kampanyası sırasında Trump, Avrupa, Çin, Suudi Arabistan, Müslümanlar ve hatta Kore’ye karşı sert açıklamalar yaparken Rusya ve Beşşar’a övgüler yağdırmıştı... Bu, Amerikan politikasında, özellikle Suriye konusunda değişiklik olacağı anlamına mı geliyor? Teşekkür ediyorum, Allah mükâfatınızı artırsın.

H.18 Safer 1438

18.11.2016

Soru:

Memba ve mansabı Hilafet Devletinin sınırları içinde olan nehirler ile Hilafet ve diğer devletlerin sınırları içinden geçen nehirlerle ilgili şeri kurallar var mıdır? Allah mükâfatınızı artırsın.

H.12 Safer 1438

12.11.2016

Soru:

17 Ekim 2016 günü Musul Operasyonu’nun başladığı açıklandı. Amaçlanan nedir? Musul Operasyonu’nun yıllar sonra başlayacağını iddia eden ABD’li yetkililerin önceki açıklamalarını nasıl anlamalıyız? Musul’dan çıkarıldığında IŞİD tarih olur mu? Irak hükümeti ile Türk yönetimi arasındaki bu söz dalaşı da neyin nesi? Neden Türkiye ısrarla Musul Operasyonu’na katılmak istiyor?

H.29 Muharrem 1438

30.10.2016

Soru:

19 Ekim 2016 tarihindeki Paris ziyaretini beklenmedik şekilde iptal eden Putin’in ardından Ortodoks Katedrali ve Kültür Merkezi açılış töreninde konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Rus birliklerin Halep’te düzenlediği bombardımanları “savaş suçu” olarak niteledi. [20.10.2016 BBC Arapça] 11 Ekim 2016 günü Kremlin Basın Sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 19 Ekim’de gerçekleştirilmesi planlanan Paris ziyaretini iptal ettiğini açıklamıştı. Fransa’nın Suriye’nin Halep kentinde çatışmaların durmasını içeren BMGK karar tasarısını Rusya’nın veto etmesine tepki gösteren Cumhurbaşkanı Hollande, Putin’i 19 Ekim’de Paris’te ağırlamaktan pişmanlık duyacağını üstü kapalı dile getirmişti. Bu yüzden Fransa-Rus ilişkileri gerilmişti… Bunun nedeni ne? Bunun Avrupa-Rus ilişkilerine ne gibi etkisi olur? Bu durum, Suriye krizinde etkin uluslararası aktörlerde herhangi bir değişikliğe neden olur mu? Başka bir deyişle Rusya’nın Suriye’deki rolü hüsranla bitecek, Avrupa’nın rolü mü başlayacak? Allah mükâfatınızı artırsın.

H.19 Muharrem 1438

20.10.2016

Soru:

Amerika ve Rusya’nın gerçeklestirmek için var gücüyle çabaladığı ateşkes suya düştü. Öyle ki Kerry ile Lavrov arasındaki bazı toplantılar on saat kadar sürmüstü! Halbuki Amerika ve Rusya bu ateşkesle övünerek bunun diger önceki ateşkeslerden farklı olduğunu iddia ediyorlardı. Amerika, kendisi ve muhalifler adına Rusya da kendisi ve rejim adına ateşkeşe uyulacağı konusunda garanti vermişti. Ve şimdi de görüldüğü gibi ateşkes son buldu. Amerika ve Rusya ise birbirlerini suçluyor ve ateşkesin başarısızlığının sorumlusunun diğer taraf olduğunu iddia ediyor. Peki, bütün bunlar o necis ateşkes meselesinin artık kapandığı manasına mı geliyor? Eğer kapanmadıysa, bu günlerde Suriye krizinde olup bitenler nelerdir? Allah sizleri mükafatlandırsın.

H.23 Zilhicce 1437

25.09.2016

Soru:

09 Ağustos 2016’da Cumhurbaşkanı Erdoğan, başarısızlıkla sonuçlanan darbenin yankıları hâlâ sürerken Rusya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Peki, bu acelecilik niye? Erdoğan’a özellikle Dışişleri, asker ve istihbarat yetkililerin de eşlik ettiği bu ziyaretin amacı nedir? Bu ziyaretin Suriye kriziyle bir ilgisi var mıdır? Yoksa bu ziyaret, düşürülen Rus uçağı krizinin ardından Türkiye-Suriye ilişkilerini onarmanın bir adımı mıdır? Allah mükâfatınızı artırsın.

H.13 Zilka’de 1437

16.08.2016

Soru:
08 Ağustos 2016 Pazartesi günü, Rusya, İran ve Azerbaycan Devlet Başkanları Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bir araya gelerek ilk kez üçlü bir zirve düzenlendi. Zirvede hem de bir gün içinde üç ülke arasındaki ilişkiler, ekonomik işbirliği, Kuzey-Güney Ulaştırma koridoru, terörle mücadele, Suriye ve Afganistan krizi, uyuşturucu kaçakçılığı, aşırıcılık, sınır ötesi suçlar, yasadışı silah kaçakçılığı gibi birçok konular ele alındı. Bu, bir medya propagandası mıdır? Yoksa gerçekten gündeme gelen konular olup gerisi ise aperatif konular mıdır? Sonra İran ve Azerbaycan, Amerikan yörüngesinde hareket etmektedir. Dolayısıyla bu zirvede Amerika’nın bir rolü var mıdır? Eğer varsa, peki bundan amacı nedir?

H.11 Zilka’de 1437

14.08.2016

Soru:

Serrac hükümetinin talebi doğrultusunda ABD, Sirte kentine art arda hava saldırıları düzenliyor. “Sirte Başkanlık Konseyi birliklerine yakın askeri kaynağa göre ABD savaş uçakları, Pazartesi günü kentteki Daeş mevzilerine sekiz hava operasyonu düzenledi.” [9.8.2016 el-Arabiya] Bilindiği üzere Libya’daki Serrac hükümeti, Fas’ın Skhirat kentinde imzalanan anlaşma uyarınca kuruldu. Bu anlaşmanın mimarı, Avrupa özellikle İngiltere’dir… Avrupa politikası doğrultusunda bu hükümet, Amerikan askeri müdahalesini reddeden bir politika izliyordu. Peki, neden şimdi kabul etti? Yoksa Serrac hükümeti, Avrupa ekseninin dışına mı çıktı? Allah mükâfatınızı artırsın.

H.09 Zilka’de 1437

12.08.2016

Soru:

“İran, Güney İran’ın Umman Denizi’ndeki Çabahar limanı aracılığıyla ortak transit işbirliği için Hindistan ve Afganistan ile üçlü bir anlaşma imzaladı. Üç ülke, uluslararası transit koridoru oluşturmak amacıyla stratejik anlaşma imzaladılar… Çabahar limanı, 46 milyar dolarlık Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru Projesi çerçevesinde Çin tarafından geliştirilmekte olan Gwadar limanına 100 km [60 mil] uzaklıktadır.” [24.05.2016 el-Arabiya] Bundan yaklaşık bir yıl önce 4 Nisan 2015’de de Çin ile Pakistan, Ekonomik Koridor Projesi’ne start vermek üzere aralarında anlaştılar…
Soru şudur: Bu projeler, devasa projelerdir. Salt ekonomik projeler mi yoksa siyasi motifleri de var mı? İlgili ülkeler, Çin müstesna, Amerikan yanlısı ülkelerdir. Bu projeler, bir tuzak mıdır? Amacı, Çin’i, Güney Çin Denizi’nden uzak tutmak ve önemine binaen Çin’i ekonomik koridor ile bitkin düşürmek midir? Çünkü ekonomik girdisi, “46” milyar dolarlık maliyeti ile orantılı değil? Son olarak bu projelerin amacı, ilgili ülkeler dışında, Orta Asya gibi diğer ülkelere de yönelik olabilir mi? Allah hayrınızı artırsın. Soru uzun olduğu için özür dilerim.

H.16 Şevvâl 1437

21.07.2016

Soru:

Biliyorum, darbe üzerinden daha iki gün geçti. Türkiye’deki askeri darbe hakkında ana hatlar şeklinde bir açıklama yapabilir misiniz? Gerçekten darbenin arkasında Gülenciler mi yoksa ordudaki İngiliz yanlısı subaylar mı var? Darbe girişimi sonrasını neler bekliyor? Allah mükâfatınızı artırsın.

H.12 Şevvâl 1437

17.07.2016

Soru:

Başbakan, 13 Temmuz 2016 tarihinde yaptığı açıklamada, “Türkiye-Suriye ilişkilerinin normale döneceğini” söyledi. 13 Temmuz 2016 tarihli Zamanarabic sitesine göre “Türkiye Başbakanı Bin Ali Yıldırım, Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleşeceğini” açıkladı. Türkiye’nin Suriye politikasına ilişkin bu ani değişikliğin arkasındaki etken nedir? Türkiye-Suriye mutabakatı mı? Yoksa Türk siyasetinde etkin olan Amerikan politikası mı? Allah mükâfatınızı artırsın.

H.09 Şevvâl 1437

14.07.2016

Soru:

23 Haziran 2016’da Avrupa Birliği’nde kalıp kalmama konusunda İngiltere’de bir referandum yapıldı. Yaklaşık %52’lik kesim çıkma yönünde oy kullandı. Referandumun ardından İngiltere Başbakanı Cameron, üç ay hükümetin başında kalmak koşuluyla istifa etti… Brexit referandumunda Cameron’un istediğinin tam tersi mi oldu? İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışının ne gibi ekonomik ve siyasi yansımaları olur? İngiltere, Avrupa Birliği’nden kesin çıkacak mı? Diğer bir deyişle İngiltere, geri adım atabilir mi? Sonra Amerika’nın bu konuda bir rolü var mıdır? Allah mükâfatınızı artırsın.

H.30 Ramazan 1437

05.07.2016

Soru:

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, “Pakistan’ın Nükleer Tedarikçiler Grubu’na üye olmak için resmi başvuruda bulunduğunu bildirdi. Bu adım Hindistan’ın da bir üye olarak kabul edilmesi çağrıları ile karşı karşıya kalan grup içinde büyük olasılıkla gövde gösterisine yol açacaktır.” [ 20.05.2016 Reuters] Amerika, Pakistan’ın başvurusunu veto etti… Daha önce de Çin, Hindistan’ın üyelik başvurularını veto ederken, Amerika veto etmemişti… Çin’in Hindistan’ın başvurusunu veto etmesini anlayabiliyoruz. Amerika’nın, Hindistan’ın başvurusunu veto etmezken Pakistan’ın başvurusunu veto etmesi ise doğal olarak soruları da beraberinde getiriyor. Çünkü Hindistan ve Pakistan yönetimi, şu an Amerika yanlısıdır. O halde bu ikircikli davranışı nasıl anlamalıyız? Sonra bu grubun misyonu nedir? Lütfen bu konuyu açıklık getirir misiniz? Allah mükâfatınızı artırsın.

H.04 Ramazan 1437

09.06.2016

Soru:

Medyada Davutoğlu’nun Erdoğan tarafından istifaya zorlandığı konusu tartışılmaya devam ediyor. Bazıları Davutoğlu’nun başkanlık sistemi taraftarı olmadığı için, bazıları da Avrupa’ya mülteci akını konusunda AB ile müzakerelere tutuştuğu için görevden alındığını ileri sürüyorlar… Lütfen bu konuya açıklık getirir misiniz? Yaklaşık 14 yıldır Erdoğan’ın yanından hiç ayrılmayan Davutoğlu, Erdoğan’ın en yakın adamlarından biriydi. Nasıl bu kadar çabuk istifa edebilir? Ya da ettirilebilir? Bu konuyu açıklığa kavuşturmanızı rica ediyorum, teşekkür ederim.

H.23 Şa’bân 1437

30.05.2016

Soru:

Panama Belgeleri’nin politikacılar, medya özellikle de belgelerde adı geçenler nazarında yankıları hâlâ devam ediyor… Er-Raye gazetesinin “73.”sayısında, özetle belgelerin arkasında Amerika’nın olduğu ile ilgili bir yazı okudum…
Sorum şudur: Belgelerin arkasında Amerika’nın olduğu görüşü doğru mu? Sonra belgelerin sızdırılmasının arkasında vergi cennetlerine darbe vurmak olduğu söyleniyor. Bu, belgelerin ekonomik saikla sızdırıldığı anlamına gelir. Ancak ben yazıda bu yöne vurgu yapıldığına rastlayamadım. Belgelerin ekonomik boyutu nedir? Başka bir deyişle belgeler, yazıda da belirtildiği gibi sadece politik motifli mi? Yoksa ekonomik etmen de var mı? Lütfen bu konuyu açıklığa kavuşturur musunuz, teşekkür ediyorum…

H.28 Receb 1437

05.05.2016

Soru:
23 Haziran 2016’da İngiltere’de Avrupa Birliği’nden ayrılma konusunda referandum yapılacak. Referandum, 2008 yılında başlayan ekonomik krizin hâlâ etkisi altındaki Avrupa Birliği için çok hassas bir dönemde olacak. Doğal olarak burada bir takım sorular gündeme geliyor. İngiltere, Avrupa Birliği’nden çıkarsa, AB devam eder mi? Referandum sonucuna bakmazsak, AB’nin geleceği ne olacak? İngiltere’nin dünyadaki rolü ne olacak? Çünkü referandumun birçok etkileri var. Son olarak bu referandumdan ne bekleniyor? Allah mükâfatınızı artırsın.

H.25 Receb 1437

02.05.2016

Soru:

ABD Başkanı Obama, 20 Nisan 2016 günü Suudi Arabistan’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaret, Obama’nın 2009 yılında başkanlığı teslim aldığından beri Suudi Arabistan’a yaptığı dördüncü ziyarettir. Obama, Riyad’da düzenlenen KİK-ABD zirvesinden bir gün önce Suudi Kralı Selman ile ilk görüşmesini gerçekleştirdi. Bu ziyaret medyada geniş yankı buldu ve bölge sorunları ve çözümlerinin ele alınacağı belirtildi! Gerçekten de Suriye, Yemen, Irak, Libya ve Filistin gibi sorunlara sonuç bildirgesinde değinildi. Tüm bunlar, Obama’nın başkanlığının son dönemlerine doğru oluyor. Bu dönemde başkanların sorunları çözme yetenekleri çok zayıftır. Topal ördek olarak nitelenirler! Öyleyse bu ziyaretin amacını nasıl anlamalıyız? Allah mükâfatınızı artırsın.

H.20 Receb 1437

27.04.2016

Soru:

Bilindiği üzere Rusya’nın Suriye’ye yönelik hava operasyonları, kirli bir anlaşma kapsamında Amerika’nın onayı ile gerçekleşmiştir. Bu anlaşma uyarınca Rusya, Suriye’de Amerika’nın çıkarına hizmet etmektedir. Buna karşılık Amerika’nın, Rusya’nın Kırım işgaline ve Doğu Ukrayna’da olanlara göz yummasını istiyor… Buradan hareketle Rusya ile Amerika arasında bir uzlaşı politikasının olduğunu anlaşılabilir. Ama en son Rusya, Obama’nın evsahipliğindeki Nükleer Zirve’den dışlandı. Ayrıca ABD destekli Azerbaycan ile Rusya destekli Ermenistan arasında cephe hattında çatışmalar oldu. Tüm bunlar, bu uzlaşının sallantıda olduğunu gösterir. Soru şudur: Bunu nasıl açıklayabiliriz? Diğer bir soru ise, bu zirveler nasıl ortaya çıkmıştır? Ve amaçları nelerdir? Gerçekten nükleer silahsızlanmaya yol açacaklar mı? Allah mükâfatınızı artırsın.

H.02 Receb 1437

09.04.2016

Soru:

Görüldüğü kadarıyla Lübnan cumhurbaşkanlığı seçimleri tıkanmıştır. Parlamentoda yeterli çoğunluk sağlanamıyor. Sürekli böyle oluyor. Bilindiği üzere Lübnan’ın etkin aktörleri, Hizbullah ve yandaşları ile Müstakbel hareketi ve yandaşlarıdır. Malum, bu iki kesimin perde arkasındaki aktörler İran ve Suudi Arabistan’dır. Öyleyse parlamentoda yeterli çoğunluğun sağlanamamasını nasıl açıklayabiliriz? Oysa tarafları destekleyen Suudi Arabistan ve İran’ın, Amerikan yanlısı olduğunu biliniyor. Niçin bu iki ülke, parlamentoda yeterli çoğunluğu sağlamak için çalışmıyor? Sonra bir diğer husus, Amerikan yanlısı olan İran ve Suudi Arabistan arasında Lübnan’da aşırı şekilde gerilimin olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Peki, bunun nedeni nedir? Allah mükâfatınızı artırsın.

H.28 Cumâde’s Sânî 1437

06.04.2016

Soru:

Suriye’de imzalanan son ateşkesten bugüne kadar gelişen olaylar yakından takip edildiğinde, Amerika’nın, bu sefer ateşkes ve Suriye’de laik bir hükümet kurmak için muhalefet ile rejim arasında müzakereler düzenlenmesi konusunda gerçekten çok ciddi olduğu görülüyor. Bu doğru mu? Bu, Amerika’nın şuan ki ajanı Beşşar’a alternatif ajan yaratma fikrinden vazgeçtiği ve Beşşar’ın yönetimde kalmasına göre bir plan yaptığı anlamına gelir mi?
İzin verirseniz başka bir soru daha sormak istiyorum: Libya’da ne zaman çözüme ramak kalsa, olaylar yeniden çetrefilli hale geliyor. Taraflar, Suheyrat’ta bir anlaşmaya varmış ve anlaşma da Tobruk parlamentosunun meşruiyetini kabul etmişti. Görüldüğü kadarıyla bu, Tobruk lehine bir kazanımdır. Ancak yine de Tobruk parlamentosu hükümete güvenoyu vermeyi savsaklıyor. Hâlbuki Serrac’ın Tobruk parlamentosunun bakan sayısını 32’den 18’e düşürme talebine olumlu yanıt verdiği biliniyor. O halde bu ötelemeyi nasıl anlamalıyız? Allah mükâfatınızı artırsın.

H.03 Cumâde’s Sânî 1437

12.03.2016

Page 2 of 16 pages  <  1 2 3 4 >  Last »