Aya

istabl.
1953
HT logo
 
 
 
               
 

Siyasi Tahliller
Konu
İndir

Soru:

“İran, Güney İran’ın Umman Denizi’ndeki Çabahar limanı aracılığıyla ortak transit işbirliği için Hindistan ve Afganistan ile üçlü bir anlaşma imzaladı. Üç ülke, uluslararası transit koridoru oluşturmak amacıyla stratejik anlaşma imzaladılar… Çabahar limanı, 46 milyar dolarlık Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru Projesi çerçevesinde Çin tarafından geliştirilmekte olan Gwadar limanına 100 km [60 mil] uzaklıktadır.” [24.05.2016 el-Arabiya] Bundan yaklaşık bir yıl önce 4 Nisan 2015’de de Çin ile Pakistan, Ekonomik Koridor Projesi’ne start vermek üzere aralarında anlaştılar…
Soru şudur: Bu projeler, devasa projelerdir. Salt ekonomik projeler mi yoksa siyasi motifleri de var mı? İlgili ülkeler, Çin müstesna, Amerikan yanlısı ülkelerdir. Bu projeler, bir tuzak mıdır? Amacı, Çin’i, Güney Çin Denizi’nden uzak tutmak ve önemine binaen Çin’i ekonomik koridor ile bitkin düşürmek midir? Çünkü ekonomik girdisi, “46” milyar dolarlık maliyeti ile orantılı değil? Son olarak bu projelerin amacı, ilgili ülkeler dışında, Orta Asya gibi diğer ülkelere de yönelik olabilir mi? Allah hayrınızı artırsın. Soru uzun olduğu için özür dilerim.

H.16 Şevvâl 1437

21.07.2016

Soru:

Biliyorum, darbe üzerinden daha iki gün geçti. Türkiye’deki askeri darbe hakkında ana hatlar şeklinde bir açıklama yapabilir misiniz? Gerçekten darbenin arkasında Gülenciler mi yoksa ordudaki İngiliz yanlısı subaylar mı var? Darbe girişimi sonrasını neler bekliyor? Allah mükâfatınızı artırsın.

H.12 Şevvâl 1437

17.07.2016

Soru:

Başbakan, 13 Temmuz 2016 tarihinde yaptığı açıklamada, “Türkiye-Suriye ilişkilerinin normale döneceğini” söyledi. 13 Temmuz 2016 tarihli Zamanarabic sitesine göre “Türkiye Başbakanı Bin Ali Yıldırım, Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleşeceğini” açıkladı. Türkiye’nin Suriye politikasına ilişkin bu ani değişikliğin arkasındaki etken nedir? Türkiye-Suriye mutabakatı mı? Yoksa Türk siyasetinde etkin olan Amerikan politikası mı? Allah mükâfatınızı artırsın.

H.09 Şevvâl 1437

14.07.2016

Soru:

23 Haziran 2016’da Avrupa Birliği’nde kalıp kalmama konusunda İngiltere’de bir referandum yapıldı. Yaklaşık %52’lik kesim çıkma yönünde oy kullandı. Referandumun ardından İngiltere Başbakanı Cameron, üç ay hükümetin başında kalmak koşuluyla istifa etti… Brexit referandumunda Cameron’un istediğinin tam tersi mi oldu? İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışının ne gibi ekonomik ve siyasi yansımaları olur? İngiltere, Avrupa Birliği’nden kesin çıkacak mı? Diğer bir deyişle İngiltere, geri adım atabilir mi? Sonra Amerika’nın bu konuda bir rolü var mıdır? Allah mükâfatınızı artırsın.

H.30 Ramazan 1437

05.07.2016

Soru:

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, “Pakistan’ın Nükleer Tedarikçiler Grubu’na üye olmak için resmi başvuruda bulunduğunu bildirdi. Bu adım Hindistan’ın da bir üye olarak kabul edilmesi çağrıları ile karşı karşıya kalan grup içinde büyük olasılıkla gövde gösterisine yol açacaktır.” [ 20.05.2016 Reuters] Amerika, Pakistan’ın başvurusunu veto etti… Daha önce de Çin, Hindistan’ın üyelik başvurularını veto ederken, Amerika veto etmemişti… Çin’in Hindistan’ın başvurusunu veto etmesini anlayabiliyoruz. Amerika’nın, Hindistan’ın başvurusunu veto etmezken Pakistan’ın başvurusunu veto etmesi ise doğal olarak soruları da beraberinde getiriyor. Çünkü Hindistan ve Pakistan yönetimi, şu an Amerika yanlısıdır. O halde bu ikircikli davranışı nasıl anlamalıyız? Sonra bu grubun misyonu nedir? Lütfen bu konuyu açıklık getirir misiniz? Allah mükâfatınızı artırsın.

H.04 Ramazan 1437

09.06.2016

Soru:

Medyada Davutoğlu’nun Erdoğan tarafından istifaya zorlandığı konusu tartışılmaya devam ediyor. Bazıları Davutoğlu’nun başkanlık sistemi taraftarı olmadığı için, bazıları da Avrupa’ya mülteci akını konusunda AB ile müzakerelere tutuştuğu için görevden alındığını ileri sürüyorlar… Lütfen bu konuya açıklık getirir misiniz? Yaklaşık 14 yıldır Erdoğan’ın yanından hiç ayrılmayan Davutoğlu, Erdoğan’ın en yakın adamlarından biriydi. Nasıl bu kadar çabuk istifa edebilir? Ya da ettirilebilir? Bu konuyu açıklığa kavuşturmanızı rica ediyorum, teşekkür ederim.

H.23 Şa’bân 1437

30.05.2016

Soru:

Panama Belgeleri’nin politikacılar, medya özellikle de belgelerde adı geçenler nazarında yankıları hâlâ devam ediyor… Er-Raye gazetesinin “73.”sayısında, özetle belgelerin arkasında Amerika’nın olduğu ile ilgili bir yazı okudum…
Sorum şudur: Belgelerin arkasında Amerika’nın olduğu görüşü doğru mu? Sonra belgelerin sızdırılmasının arkasında vergi cennetlerine darbe vurmak olduğu söyleniyor. Bu, belgelerin ekonomik saikla sızdırıldığı anlamına gelir. Ancak ben yazıda bu yöne vurgu yapıldığına rastlayamadım. Belgelerin ekonomik boyutu nedir? Başka bir deyişle belgeler, yazıda da belirtildiği gibi sadece politik motifli mi? Yoksa ekonomik etmen de var mı? Lütfen bu konuyu açıklığa kavuşturur musunuz, teşekkür ediyorum…

H.28 Receb 1437

05.05.2016

Soru:
23 Haziran 2016’da İngiltere’de Avrupa Birliği’nden ayrılma konusunda referandum yapılacak. Referandum, 2008 yılında başlayan ekonomik krizin hâlâ etkisi altındaki Avrupa Birliği için çok hassas bir dönemde olacak. Doğal olarak burada bir takım sorular gündeme geliyor. İngiltere, Avrupa Birliği’nden çıkarsa, AB devam eder mi? Referandum sonucuna bakmazsak, AB’nin geleceği ne olacak? İngiltere’nin dünyadaki rolü ne olacak? Çünkü referandumun birçok etkileri var. Son olarak bu referandumdan ne bekleniyor? Allah mükâfatınızı artırsın.

H.25 Receb 1437

02.05.2016

Soru:

ABD Başkanı Obama, 20 Nisan 2016 günü Suudi Arabistan’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaret, Obama’nın 2009 yılında başkanlığı teslim aldığından beri Suudi Arabistan’a yaptığı dördüncü ziyarettir. Obama, Riyad’da düzenlenen KİK-ABD zirvesinden bir gün önce Suudi Kralı Selman ile ilk görüşmesini gerçekleştirdi. Bu ziyaret medyada geniş yankı buldu ve bölge sorunları ve çözümlerinin ele alınacağı belirtildi! Gerçekten de Suriye, Yemen, Irak, Libya ve Filistin gibi sorunlara sonuç bildirgesinde değinildi. Tüm bunlar, Obama’nın başkanlığının son dönemlerine doğru oluyor. Bu dönemde başkanların sorunları çözme yetenekleri çok zayıftır. Topal ördek olarak nitelenirler! Öyleyse bu ziyaretin amacını nasıl anlamalıyız? Allah mükâfatınızı artırsın.

H.20 Receb 1437

27.04.2016

Soru:

Bilindiği üzere Rusya’nın Suriye’ye yönelik hava operasyonları, kirli bir anlaşma kapsamında Amerika’nın onayı ile gerçekleşmiştir. Bu anlaşma uyarınca Rusya, Suriye’de Amerika’nın çıkarına hizmet etmektedir. Buna karşılık Amerika’nın, Rusya’nın Kırım işgaline ve Doğu Ukrayna’da olanlara göz yummasını istiyor… Buradan hareketle Rusya ile Amerika arasında bir uzlaşı politikasının olduğunu anlaşılabilir. Ama en son Rusya, Obama’nın evsahipliğindeki Nükleer Zirve’den dışlandı. Ayrıca ABD destekli Azerbaycan ile Rusya destekli Ermenistan arasında cephe hattında çatışmalar oldu. Tüm bunlar, bu uzlaşının sallantıda olduğunu gösterir. Soru şudur: Bunu nasıl açıklayabiliriz? Diğer bir soru ise, bu zirveler nasıl ortaya çıkmıştır? Ve amaçları nelerdir? Gerçekten nükleer silahsızlanmaya yol açacaklar mı? Allah mükâfatınızı artırsın.

H.02 Receb 1437

09.04.2016

Soru:

Görüldüğü kadarıyla Lübnan cumhurbaşkanlığı seçimleri tıkanmıştır. Parlamentoda yeterli çoğunluk sağlanamıyor. Sürekli böyle oluyor. Bilindiği üzere Lübnan’ın etkin aktörleri, Hizbullah ve yandaşları ile Müstakbel hareketi ve yandaşlarıdır. Malum, bu iki kesimin perde arkasındaki aktörler İran ve Suudi Arabistan’dır. Öyleyse parlamentoda yeterli çoğunluğun sağlanamamasını nasıl açıklayabiliriz? Oysa tarafları destekleyen Suudi Arabistan ve İran’ın, Amerikan yanlısı olduğunu biliniyor. Niçin bu iki ülke, parlamentoda yeterli çoğunluğu sağlamak için çalışmıyor? Sonra bir diğer husus, Amerikan yanlısı olan İran ve Suudi Arabistan arasında Lübnan’da aşırı şekilde gerilimin olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Peki, bunun nedeni nedir? Allah mükâfatınızı artırsın.

H.28 Cumâde’s Sânî 1437

06.04.2016

Soru:

Suriye’de imzalanan son ateşkesten bugüne kadar gelişen olaylar yakından takip edildiğinde, Amerika’nın, bu sefer ateşkes ve Suriye’de laik bir hükümet kurmak için muhalefet ile rejim arasında müzakereler düzenlenmesi konusunda gerçekten çok ciddi olduğu görülüyor. Bu doğru mu? Bu, Amerika’nın şuan ki ajanı Beşşar’a alternatif ajan yaratma fikrinden vazgeçtiği ve Beşşar’ın yönetimde kalmasına göre bir plan yaptığı anlamına gelir mi?
İzin verirseniz başka bir soru daha sormak istiyorum: Libya’da ne zaman çözüme ramak kalsa, olaylar yeniden çetrefilli hale geliyor. Taraflar, Suheyrat’ta bir anlaşmaya varmış ve anlaşma da Tobruk parlamentosunun meşruiyetini kabul etmişti. Görüldüğü kadarıyla bu, Tobruk lehine bir kazanımdır. Ancak yine de Tobruk parlamentosu hükümete güvenoyu vermeyi savsaklıyor. Hâlbuki Serrac’ın Tobruk parlamentosunun bakan sayısını 32’den 18’e düşürme talebine olumlu yanıt verdiği biliniyor. O halde bu ötelemeyi nasıl anlamalıyız? Allah mükâfatınızı artırsın.

H.03 Cumâde’s Sânî 1437

12.03.2016

Soru:

es-Selamu Aleykum
Ben, el-Halil Üniversitesi’nde hemşirelik üzerine eğitim görüyorum. Bize ders veren bir öğretim üyesi, bioenerji tedavisi alanında eğitim almaya başladı ve Masterını tamamlamak istiyor.
Ama meseleyi araştıran bir arkadaşımız, bioenerji tedavinin Şeriata göre haram olduğunu söyledi. Ama öğretim üyesi, eğitimini tamamlamak istediği için bioenerjinin haramlığına ilişkin ondan kati şeri delil istedi. Fakat o arkadaş, konuya ilişkin Kur’an ve sünnetten açık bir delil getiremedi. Lütfen bu konu hakkında ne düşündüğünüzü benimle paylaşır mısınız?

H.08 Cumâde’l Ûlâ 1437

17.02.2016

Soru:
Es Selamu Aleykum
İstihâre namazının mahiyetini öğrenmek istiyorum. İstihâre’den sonra istihâre yapan kimse rüyasında bir şey görür mü? Lütfen en kısa sürede cevap verirseniz sevinirim. Allah mükâfatınızı artırsın.

H.01 Cumâde’l Ûlâ 1437

10.02.2016

Soru:

Değerli Şeyh, es Selamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakâtuh,
Zaruretler yasakları mubah kılar şeri kaidesi hakkında soru sormak istiyorum. Zaruretler sözcüğünden şeri amaç nedir? Amacımı açıklamak adına iki durumu sadece bir örnek olarak vereceğim:

Birincisi: Şeyh Yusuf Kardavi, eğitim amacıyla yabancı okullarda başörtünün çıkarılmasına izin verdi ve bunu zaruretler bölümünden addetti.

İkincisi: Erkek doktorların kadın doğumuna girmesi.
Eğer zaruretler sadece ölüm ve yok olma anı ile sınırlı dersek, o zaman neden erkek doktorlar hamile kadınların avret yerlerine bakıyorlar hatta bazen kadın doğumuna giriyorlar. Örneğin bu, kadın doktorun yokluğunda zaruretler kapsamına girer…
Zaruretler, ölüm anı ile sınırlı dersek, o halde bu iki durumda, eğitim ve doğum anında zaruret hali tahakkuk etmiyor. Bunu nasıl açıklarız?
Allah Subhânehu ve Teâlâ sizi korusun ve sizi cennet ile mükâfatlandırsın

H.16 Rabiu’s Sânî 1437

26.01.2016

Soru:
17 Aralık 2015 tarihinde imzalanan Suheyrat anlaşmasında öngörülen tarihten iki gün sonra bu sabah Libya hükümetinin kurulduğu açıklandı... Daha önce de birçok anlaşma olmuştu. 5 Aralık 2015’de Tobruk Temsilciler Meclisi ile Trablus Milli Genel Kongre üyeleri Tunus’ta bir araya geldiler. Toplantı sırasında “Libya krizinin çözümü için Ulusal Anlaşma ilkeleri konusunda anlaşmaya” varıldı. 13 Aralık 2015’de de Amerika, Roma Konferansı’na davet etti ve toplantıda Libya krizi ele alındı... Açıklanan bu hükümetin, ömrü uzun olur mu? Libya’ya istikrar gelebilir mi? Malum, hükümetin kurulması için temel teşkil eden Suheyrat Anlaşması’nın imzalanmasını uluslararası güçler istedi. Bir diğer husus da Libya’ya askeri müdahale çığırtkanlıkları ayyuka çıktı. Bu uzlaşı hükümeti, askeri müdahaleye engel olacak mı? Ya da müdahaleye ivme mi kazandıracak? Allah mükâfatınızı artırsın.

H.09 Rabiu’s Sânî 1437

19.01.2016

Soru:

es Selamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakâtuh,
Allah Subhânehu ve Teâlâ’dan sağlık, esenlik ve iyi olmanızı temenni ediyorum. Umarım Peygamber SallAllahu Aleyhi ve Sellem’in müjdesinin zamanı gelmiştir.
Benim sorum şudur: Peşin olmadan [elden ele] para bozdurmak ve başka bir yere havale etmek caiz midir? Örnek: Ben, dövizciden 1.000 dinar satın almak istiyorum. Her konuda anlaştık ve kararlaştırılan meblağı orada ona ödedim ve dedim ki 1000 dinarı [elime almadan] filan yere gönderiver. Bu caiz mi, yoksa parayı almak şart mı? Allah Subhânehu ve Teâlâ mükâfatınızı artırsın. Yar ve yardımcınız olsun. Sizi zaferle desteklesin.

H.09 Rabiu’s Sânî 1437

17.01.2016

Soru:

es Selamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakâtuh
Tabi ya da uydu devletler, aynı büyük devletlere tabi oldukları zaman aralarında çatışma olabilirler mi? Olursa, o zaman bunu aynı büyük devlete tabi oldukları sürece nasıl açıklayabiliriz? Bu çatışma, o büyük devletin çıkarlarını etkilemez mi? Eğer böyle bir çatışma olmazsa, o halde örneğin Irak ile Türkiye, İran ile Suudi Arabistan ya da Türkiye ile İran arasında olanları nasıl açıklayabiliriz? Teşekkür ederim.

H.02 Rabiu’s Sânî 1437

12.01.2016

Soru:

Petrol fiyatlarındaki düşüş devam ediyor. Şu an itibariyle 40 doların altına bile düştü. OPEC ülkeleri arasında en büyük üretici konumunda olan Suudi Arabistan, fiyatları stabilize etmek için üretim kısıntısına gitmedi. 4 Aralık 2015 tarihli OPEC toplantısında bu açıkça görüldü. Ayrıca Amerika da düşük fiyatlar ile mücadele etmek yerine üretim artışına gitti… Petrol fiyatlarındaki bu düşüşün nedeni nedir? Allah Subhânehu ve Teâlâ mükâfatınızı artırsın.

H.12 Rabiu’l Evvel 1437

23.12.2015

Soru:
es Selamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakâtuh,
Bayramınız mübarek olsun değerli Emirimiz. Nice mutlu yıllara, Allah Subhânehu ve Teâlâ sizi korusun
Benim sorum şudur: Mağaza ve sokaklarda kullanılan güvenlik kameralarının hükmü nedir? Bir kişi hırsızlık yaparken kameraya yakalanırsa, kamera kayıtları delil kabul edilir mi?

H.11 Rabiu’l Evvel 1437

22.12.2015

Page 5 of 19 pages « First  <  3 4 5 6 7 >  Last »