Aya

istabl.
1953
HT logo
 
 
 
               
 

Siyasi Tahliller
Konu
İndir

Soru: Kuzey Kore, 25.05.2009 günü, başarılı bir nükleer deneme gerçekleştirdiğini duyurdu. Daha önce de 08.05.2009 günü, nükleer gücünü güçlendirme tehdidinde bulunmuş, Obama yönetimini kendisine karşı saldırgan eylemleri sürdürmekle suçlamış ve altılı mütarekelere dönmeyi reddetmişti. 27.05.2009’da ise kendisinin, “Amerika ile arasında imzalanan barışa bağlı kalmayacağını ve bunun da Güney Kore’nin nükleer silahların yayılmasını engellemeye yönelik Amerikan güvenlik girişimine katılmasına bir tepki olduğunu” açıkladı. [el-Cezîra / 31.05.2009]

O halde bu olaylar karşısındaki devletlerarası tutumun hakikati nedir? İşler, gerginlik yönünde bir savaşın patlak vermesi eşiğine doğru mu gidiyor? Yoksa savaş, uzak bir ihtimal olup işler, tekrar müzakerelere mi dönecektir

H. 07 Cumâde’s Sânî 1430

31.05.2009

Soru: Geçenlerde medya organları, malî krizin en kötü dönemlerinin sona erdiği, bazı Batılı devletlerinin ekonomilerinde iyileşme belirtileri görünmeye başladığı ve bunun da harcanan çabaların ilk meyvesi olduğu şeklindeki basın şirketlerinin tahminlerini yayınladılar. Bu basın raporları, borsa ve banka karlarına ilişkin ekonomi ve siyasî uzmanlarının iyimser görüşlerine ve petrol fiyatının yükselişe geçmesinin de küresel ekonominin en düşük seviyeleri gördüğünün ve iyileşmeye başladığının bir göstergesi olduğunu, bunun da petrol fiyatlarının yükselmesine yol açtığı şeklindeki sözlerine yer verdi! O halde ekonomide bir iyileşme olduğu doğru mudur? Şayet böyle değil, bunlar da küresel malî sisteme olan güveni geri kazandırmaya yönelik sırf medya şişirmesi ise; o halde borsalardaki hisse senetleri ile emtia ve petrol fiyatının yükselmesindeki bu görünümleri ortaya çıkaran nedir?

H. 06 Cumâde’s Sânî 1430

30.05.2009

Soru: 19.05.2009’da Sri Lanka Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa, televizyon kanalında: “Vatanımız, terörist ayrılıkçılardan tamamen kurtulmuştur” diyerek Hükümetinin Tamil Kaplanları savaşçılarına karşı zaferini ilan etti. Devlet televizyonu da Hükümet ile Tamil Kaplanları arasında yaşanan çarpışmaların durmasından sonra Tamil Kaplanları savaşçılarının liderinin cesedini gösterdi. Genelkurmay Başkanı Sarath Fonseka, bu olayı şu sözüyle değerlendirdi: “Birkaç saat önce ülkeyi tahrip eden teröristlerin lideri Vellupillai’nin cesedi bulundu.” Devlet Başkanı ise, “Amacımız, Tamilli sakinlerini isyancıların pençesinden kurtarmaktır. Şu anda bizlere düşen, bu özgür ülkede hep birlikte yaşamaktır” diyerek tedirgin olan Tamilli sakinlerinin korkusunu yatıştırmaya çalıştı.

O halde Sri Lanka’daki çatışmanın gerçeği nedir? Bu, yerel mi yoksa bölgesel mi yoksa devletlerarası bir çatışma mıdır? Bu çatışmanın sonucu, kimin lehinedir? Artık adadaki çatışmanın sona erdiğini veya uzantısı olacağını söylemek mümkün müdür?

H. 28 Cumâde’l Ûlâ 1430

23.05.2009

Soru: Bizler, Kitleleşme kitabının 6. sayfasının son kısmında şöyle diyoruz: “İslamcı hareketler üzere kaim olanlar, açık-genel bir şekilde İslam’a davet ediyorlar…”

Soru şudur:

a-  Açık-genel bir şekilde İslam’a davet etmek ne demektir? Örneklerle birlikte bu nasıl olmaktadır?

b-  Hareketlerin İslam’a açık-genel şekilde davet etmelerinin caiz olmadığına dair deliller nedir?

H. 21 Cumâde’l Ulâ 1430

16.05.2009

Soru: Ekonomik kriz, tüm dünyayı yiyip bitirmeye devam etmektedir. Mesela Amerika’nın birçok devlete özellikle de Çin’e büyük borçları vardır. O halde Amerika, dolar basarak Çin’e olan borçlarını kapatabilir mi yoksa IMF kanunları buna engel mi olur?

21 Cumâde’l Ulâ 1430

16.05.2009

Soru: İçtimai Nizam kitabının “Kadına Bakmak” bölümünde şöyle geçmektedir: “Bir kadınla evlenmek isteyen kimse, halvette bulunmaksızın ona bakabilir. Câbir, Resulullah [SallAllahu Aleyhi ve Sellem]‘in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:

إذا خطب أحدكم المرأة فإن استطاع أن ينظر إلى ما يدعوه إلى نكاحها فليفعل. قال: فخطبت امرأة فكنت أتخبأ لها حتى رأيت منها ما دعاني إلى نكاحها فتزوجتها “Sizden biriniz bir kadınla evlenmek istediğinde, onu nikahlamaya götürecek yere bakma imkânı varsa yapsın.” [el-Hâkim tahriç etti ve Muslim’in şartına göre sahih dedi]

Yine 48. sayfanın sondan bir önceki paragrafında şöyle geçmektedir: “Yani mümin erkeklerin gözlerini sakındırmaları vaciptir. Ancak dünürcü erkekler müstesnadır. Zira bunlar, dünürcü olmak istedikleri kadınlara bakabilmeleri için gözlerini sakındırmayabilirler. “

O halde nişanlıdan maksat nedir? Kadınla nişanlılık sonrası mı yoksa kadınla nişanlılık öncesi midir? Eğer kadınla nişanlanılması öncesiyse nişanlı, bir kadın üzerinde karar kılana kadar bir o kadına bir bu kadına bakan kimse mi yoksa muayyen bir kadını nişanlamaya karar veren kimse midir?

H. 09 Rabi-ul Sani 1430

04.04.2009

Soru-1: 30.03.2009 Pazartesi günü, Arap Zirvesi Konferansı‘nın 21.‘si düzenlendi. Kararlaştırıldığı üzere iki gün sürmesi yerine konferans, aynı gün tamamlandı. O halde bu konferansın arkasında ne vardır ve kararlarının etkinlik boyutu nedir?
Soru-2: Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 23.03.2009’da, Irak’a iki günlük bir ziyarette bulundu. Bu ziyaret, otuz üç yıldan bu yana bir Türk Cumhurbaşkanı‘nın ilk ziyaretidir. Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Başbakan Maliki’nin yanı sıra Bölgesel Kürt Hükümeti’nin Başbakanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi. Neçirvan Barzani, Türkiye Cumhurbaşkanı‘nın kendisi ile bir araya gelmesinin, Türkiye tarafından Kürdistan Bölgesi’nin tanınmasıdır şeklinde bir açıklama yaptı. [Habertürk Kanalı / 25.03.2009] Ayrıca Talabani, Türkiye Cumhurbaşkanı ile düzenlediği basın toplantısında şöyle dedi: “PKK, ya silahı bırakmalı yada çekip gitmelidir.” [Radyo Sava / 23.03.2009] O halde bu, Türkiye’nin Irak Devleti’nin içerisinde olmak üzere Irak Kürdistan Bölgesi’ni tanıması karşılığında Türkiye’deki PKK’nın Irak’taki varlığının sona erdiği anlamına mı gelmektedir? Dolayısıyla Irak Kürtleri, Amerika’nın kendilerine verdiği Irak’tan bağımsız bir devlet sözünden ümit mi kestiler? Ayrıca bu, devletlerarası boyutlu bir ziyaret midir, yoksa Irak ile Türkiye arası ilişkilerle mi sınırlıdır?
Suru-3: Şeyh Şerîf Ahmed, Somali Devlet Başkanı oldu. O halde bu, iki sene önce olduğu gibi İslâmî Mahkemeleri’nin Somali’ye geri döndüğü anlamına mı gelmektedir? Eğer durum bu şekilde ise İslâmî Mahkemelerden olduğu veya ona yakın olduğu halde ne diye Mücahit Gençler Hareketi, ona karşı durmaktadır? Eğer Şeyh Şerîf, inhirafa uğramış ve Mücahit Gençler Hareketi de bu değişiminden dolayı ona karşı duruyorsa bu Mücahit Gençler Hareketi’nin sadık ve muhlis bir hareket olduğu anlamına mı gelmektedir?

H. 06 Rabî-us Sanî 1430

01.04.2009

Soru: Geçen hafta Pakistan’da Hükümet ile Nevâz Şerîf arasında işler kızıştı. Zîra Nevâz Şerîf, 15.03.2009 günü, ev hapsine alındı, ardından ev hapsine meydan okudu… Sonra Amerika Dışişleri Bakanlığı, Nevâz Şerîf ve Zerdarî ile temas kurdu… Ardından kriz sona erdi ve Hükümetin, 16.03.2009’da yargıçları göreve iade etme kararı almasıyla Nevâz Şerîf sakinleşti… O halde işler niye kızışarak gerginleşti, ardından da Amerika teması ile sakinleşti? Ayrıca neden bu kriz sırasında Amerika, Pakistan Hükümeti ve medya… diğer muhalefet liderleri olmaksızın Nevâz Şerîf üzerine odaklandılar?

H. 25 Rabî-ul Evvel 1430

21.03.2009

Soru: İslâm’ın Nijerya’ya girişi ve bundan sonra nasıl yönetildiği hakkında herhangi tarihsel bir bilgi var mıdır? Ayrıca Nijerya’nın siyasî durumu nedir?

H. 17 Rabi-ul Evvel 1430

13.03.2009

Soru: Anayasa Mukaddimesi’nde şöyle geçmektedir: “Madde-140- Ümmetin fertlerinden her bir ferdi, kamu mülkiyeti kapsamında olanlardan faydalanma hakkına sahiptir. Devletin, tebaanın geri kalanı olmaksızın bir kimsenin kamu mülkiyetlerini sahiplenmesine ve veya işletmesine izin vermesi caiz değildir.”

H. 11 Rabi-ul Evvel 1430

07.03.2009

Soru: “Değişim”, insanın kontrol ettiği dairede midir? Şayet durum böyleyse insan, zamanın ve mekanın değişimine tahakküm edebilir mi? Dolayısıyla zaman uzar ve değişim meydana gelmezse bu, değişim için çalışanların hatalı olması mı demektir? Yoksa “değişim”, insanı kontrol eden dairede midir? Şayet böyleyse o halde: إِنَّ اللَّهَ لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنفُسِهِمْ “Muhakkak ki Allah, bir kavimde olanı değiştirmez, tâ ki onlar kendilerinde olanı değiştirmedikçe!” [er-Ra’d 11] ayet-il kerimesinin medlulü nedir?

H. 06 Rabi-ul Evvel 1430

02.03.2009

Soru: Ülkemizde bir savunma avukatı olarak görev yapmak caiz midir? Bizim burada ülke çapında ünlü avukatlardan biri sayılan ve bu ününden dolayı televizyona çıkan iyi bir üstaz var. Bu kişi, bazı mazlum kimselerin savunma avukatlığı görevini üstlenmektedir… Burada bazı kardeşler, böyle bir görevin caiz olup olmadığını sormaktadırlar. Savcı hakkındaki şeri hüküm, savunma avukatlığı hakkındaki şeri hükümden farklı mıdır? Ayrıca savunma avukatı, kişinin hak sahibi olduğuna kanaat getirir ve rüşvet gibi meşru olmayan bir araç kullanmaksızın bunu elde etmesi zorlaşırsa bu durumda hakkın hak sahibine döndürülmesi maksadı güttüğü sürece bu caiz midir?

H. 29 Safer-ul Hayr 1430

24.02.2009

Soru: Bilindiği üzere Adalet ve Eşitlik Hareketi, Fransa adına çalışmaktadır. O halde nasıl olur da Sudan Hükümeti ile Katar’da bir araya gelerek İyi Niyet Anlaşması yaptığını ilan edebilir? Ayrıca ilgili devletlerin bu anlaşmaya ilişkin tutumları ve tepkileri nedir? Bu, Amerika ile Avrupa’nın, el-Beşîr’in suçlanması hususunda orta bir çözüme ulaşmak üzere oldukları anlamına mı gelmektedir?

H. 24 Safer-ul Hayr 1430

18.02.2009

Soru: Biliyoruz ki Amerika’da ekonomik krizin başladığı sırada dolar, euro karşısında büyük oranda değer kaybetti. Ancak ekonomik kriz Amerika’da hala sıcaklığını korumasına rağmen son günlerde doların euro karşısında değer kazandığını mülahaza ettik. O halde Amerika’da kriz hala sürmesine rağmen doların euro karşısında değer kazanmasının nedeni nedir?

H. 24 Safer-ul Hayr 1430

18.02.2009

Soru: Obama’nın yeni Amerikan yönetimini teslim almasından beri, bazı Amerikan yetkililerin yanı sıra Karzâi’nin açıklamalarının, Karzâi ile Amerika arasındaki ilişkinin gerildiğini gösterdiği mülahaza edilmiştir. Bunun yanı sıra Karzâi, Afganistan’ın Şanghay İşbirliği Örgütü‘ne olan şeref üyeliğinden faydalanmak amacıyla bazı açıklamalarında, tutumlarında ve silahlanma alanında Rusya ve Çin yanlısı eğilimlere sahiptir. O halde ilişkinin fiilen gergin olması, gerek adaylığını engellemek, gerek bu sene yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinde kaybetmesini sağlamak, gerekse öldürmek yoluyla olsa bile Amerika’nın artık Karzâi ile devam etmek istemediği anlamına mı gelmektedir? Yoksa bunlar, Karzâi’nin yeniden seçilmesi için insanlar karşısındaki imajını düzeltmek amacıyla Amerika ile müttefik olduğu açıklamalar ve tutumlar mıdır? Ayrıca Amerika, onun gibi bir ajan bulabilir mi? Eğer varsa kimdir?

H. 16 Safer-ul Hayr 1430

10.02.2009

Soru: Müzayedeye katılmak caiz midir? Yani emtiayı daha fazla fiyat ödeyen kimseye satmak için açık arttırmaya sunmak caiz midir?

H. 14 Safer-ul Hayr 1430

08.02.2009

Soru: 18.12.2008 Perşembe günü Pakistan Dışişleri Bakanlığı, İslâmabad’daki Hindistan Büyükelçisi’nin Yardımcısını çağırtarak Hint savaş uçaklarının Pakistan hava sahasını ihlal etmesinden dolayı nota verdiğini bildirdi… Ayrıca Amerikan Savunma Bakanlığı yetkilileri, Hindistan Hava Kuvvetleri’nin saldırı için hazırlık yaptığına dair Washington’un elinde bilgi bulunduğunu açıkladılar.

H. 24 Zilhicce 1429

22.12.2008

Soru 1: Pakistan’da Zerdârî‘nin bugün Cumhurbaşkanlığı yemini edeceği bildirildi. O halde bu, Zerdârî‘nin Amerikan maslahatlarının gerçekleştirilmesine hizmette Başbakan Gilânî‘nin önüne geçtiği anlamına gelir mi? Şayet böyle değilse, Pakistan devlet başkanlığına gelmesinde Amerika’yı onu desteklemeye yönelten husus nedir?

H. 09 Ramadân 1429

09.09.2008

H. 05 Cumâde’l Ûlâ 1429

09.05.2008

H. 01 Cumâde’l Ûlâ 1429

05.05.2008

Page 19 of 20 pages « First  <  17 18 19 20 >